020.jpg
022.jpg
024.jpg
051.jpg
065.jpg
BN135-9996-1351-13 R.jpg
عکاس: عبدالحسین پرتوی


عبدالحسین پرتوی

حسین پرتوی متولد سال 1321 تبریز است و کودکی خود را در جنوب تهران در خانواده‌ای که پدری کفاش آن را اداره می‌کرد گذراند. پرتوی بعد از پایان دوره سیکل دبیرستان، تحصیل را رها کرد و برای کار به روزنامه کیهان رفت. ابتدا در انبار روزنامه، بعد در آرشیو آن و بعد در لابراتوار آن مشغول به کار شد. وی کار عکاسی را از سال 1337 و زمانی که 17 سال سن داشت در روزنامه کیهان آغاز کرد.

پرتوی از خبرنگاران عکاس پیشکسوت و صاحب نام کشورمان بود که سال ها در موسسه کیهان به خدمت مشغول بود و مدت ها دبیری سرویس عکس روزنامه کیهان را برعهده داشت. اما نقطه عطف فعالیت این هنرمند متعهد، ثبت لحظه بیعت همافران با انقلاب در مدرسه علوی در تاریخ 19دی سال 57 بود. انتشار این عکس در روزنامه کیهان مسیر انقلاب را هموارتر کرد و بسیاری از توطئه­های دشمنان کشورمان را در ضربه زدن به قیام اسلامی ملت ایران خنثی کرد. از دیگر عکس‌های به یادگار مانده این عکاس متعهد و انقلابی از دوران انقلاب اسلامی می‌توان به بسته شدن فرودگاه در دوره بختیار، ورود امام، اعدام سران رژیم طاغوت در دبیرستان علوی، تظاهرات مردم درسحرگاه ماه رمضان در محله چهارمردان قم حمله و تیراندازی ارتش رژیم طاغوت به مردم در اطراف میدان ژاله سابق (جمعه سیاه) اشاره کرد.

پرتوی در یکی از مصاحبه هایش درباره حضور در وقایع انقلاب اسلامی به عنوان یک خبرنگار عکاس گفته بود: «یک روزنامه نگار واقعی هیچ وقت به خطر فکر نمی کند و همیشه دنبال اعتقادش است. ما می گفتیم روزنامه مال مردم است. مال گروه و طبقه خاصی نیست. وجدان یک روزنامه نگار اصیل به او می گوید که تو مال اجتماع هستی و هرکاری که می کنی و هر قدمی که بر می داری برای مردم است.»

گفتنی است، یکی از خیابان های تهران به نام این عکاس فقید نامگذاری شده است.

وی در صبح روز 28 اردیبهشت بعد از سپری کردن 7 سال بیماری شدید دیده از جهان بست.