نکوداشت شهید سعید جانبزرگی

n00476269-r-b-005.jpgجان بزرگی‌ها چشم‌های ما در میدان جنگ بودند

یکی از اقدامات شایسته‌ای که این سال‌ها در حال وقوع است، سلسله نکوداشت‌های هنرمندان شهید است که با همکاری خانه هنرمندان، سازمان بسیج هنرمندان و همیاری بنیاد روایت، سپاه محمد رسول‌الله(ص)، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان ایران، انجمن عکاسان خبری و... برگزار می‌شود. 

در شامگاه چهارشنبه بیست و یکم تیر ماه دهمین دور این سلسله، نکوداشت شهید هنرمند «حاج سعید جان بزرگی» بود. هنرمندی که با تفنگ و دوربین به جنگ خصم لعین رفت و گلوله‌اش سینه خصم را شکافت و دوربینش حقایق جنگ را عیان کرد، پس از جنگ، تحصیل هنرعکاسی را در دانشگاه پی‌گرفت و در نهایت هنراین هنرمند به حدی عظیم شد که قاب سیاه زندگی خاکی را یارای به دوش کشیدن آن نبود و درکارزاری دیگر که صدام لعین بمب‌های شیمیایی خود را بر سر مردم بی‌دفاع حلبچه ریخت، تنها نگاهی که در لحظه بمباران شاهد این جنایت بود نگاه سعید جان بزرگی بود که با چشمی بر مصیبت مردم کرد حلبچه گریست و با چشم هشیار دیگرش، لحظه به لحظه‌ای را که مرگ دامن‌کشان بر این شهر می‌گذشت و دست سیاهش را بر سر زن و مرد و پیر و جوان و کودک می‌کشید، به ثبت رساند و به تاریخ سپرد و شهادت را به بهای جان عزیزش و طلاق تعلقات دلکش این زندگی ملون و پتیاره و عشق به عیان شدن حقیقت روشن و رخشان و رسوایی دستی که از آستین شیطان بر آمده معامله کرد. القصه اینکه به مدد سازمان‌ها و نهادهای فوق‌الذکر بخشی - البته ناچیز- از تصاویر و عکس‌های این هنرمند و هنرمندان دیگر که خود سندی محکم بر ادعای پدر خواندگان جنگ بود، احیا شده است. اما با کمال تاسف بسیاری دیگر از این آثار نابود و در آستانه نابودی هستند. 
در همین راستا نظرات برخی از مسولان و افرادی که در مراسم بزرگداشت شهید جانبزرگی حضور داشته اند در ادامه خواهد آمد. 

حوزه ی فرهنگ و هنر باید عرصه ی به نمایش گذاشتن معنویت باشد

دکتر حسین قنادیان نیز با اشاره به سنت حسنه ی نامگذاری سال ها در بسیج هنرمندان گفت: «ما در بسیج هنرمندان هر سال را با اسم یکی از شهدای هنرمندمان نامگذاری می کنیم تا همه ی هنرمندان در طول سال به نحوی با آن شهید و اندیشه های شهادت طلبانه ی او آشناتر شوند».

رئیس سازمان بسیج هنرمندان، به واسطه ی خدایی بودن شهدا، شهید را متعلق به کل بشریت و به دور از هر محدوده ی زمانی و مکانی دانست و توضیح داد: «در دنیایی که بر اساس پاکی پدید آمده، زنگارهایی وجود دارد که هنرمندان واقعی برطرف کنندگان این معایب و زنگارها می باشند و بی شک هنرمندان شهید به واسطه ی خدایی بودنشان ارزش بیشتری در جلوگر ساختن هنر خدایی دارند».

وی خاطر نشان کرد: «انسان همواره در میدان مبارزه ای قرار دارد که بایستی تکلیف خود را مشخص کند. او بایستی بین قرار گرفتن در طرف اهل حق و ثواب و یا اهل باطل و نادرستی یکی را انتخاب کند. بی شک شهدایی همچون شهید جان بزرگی با شناختن رمز پیروزی و قرار گرفتن در راه حق و حقیقت خود را به خدای خود نزدیک کردند و راز جاودانگی را به تمامی انسان ها و هنرمندان آموختند».


ارزش‌های جنگ را در هنر متجلی کنیم

دکتر مجید سر سنگی، مدیر کل خانه هنرمندان که میزبانی این مراسم را به عهده دارد با اشاره به اینکه دفاع مقدس یک موهبتی بود که به مردم ما داده شد، گفت: به نظر می‌رسد در حوزه فرهنگ و هنر خیلی جا داریم تا فضا و معنویتی را که در هشت سال دفاع مقدس موج می‌زد منعکس کنیم. آثاری مثل آثار شهید جان بزرگی که هم جنگید و هم آثار ارزشمندی را خلق کرد و به این واسطه پرواز کرد و به معبود رسید. ما باید قدر این عزیزان را بدانیم. 

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: اگر ما بتوانیم فضای دفاع مقدس را در فرهنگ و هنرمان احیا کنیم، بسیاری از مشکلات و معضلاتی را که جامعه با آن دست به گریبان است برطرف کنیم و تمام آن ارزش‌ها و اصولی را که در دفاع مقدس متجلی بود در آثار هنری‌مان متجلی کنیم و برای رسیدن به اینجا باید در وهله اول اسناد و مدارک جنگ را جمع آوری و احیا کنیم. 

مهمترین کارکرد عکاسی جنگ همین تاریخ‌نگاری است

احسان رجبی عکاس و مستند ساز جنگ و دوست و همسنگرشهید جان بزرگی با ابراز گلایه از بی‌توجهی مسولان و متولیان امرنسبت به سرنوشت عکس‌های جنگ تحمیلی گفت: عکس‌های دوران دفاع مقدس اگر مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند به نوعی تاریخ‌نگاری جنگ تحمیلی باشد. برخی از این عکس‌ها را خود شهدا گرفته‌اند که اگر به این عکس‌های در اختیار نهادهای مختلف توجه شود، می‌توان انسان محوری و تفاوت جنگ ما را با جنگ‌های سایر کشورهای دنیا به چشم دید، از همین رو اذعان باید کرد که مهمترین کارکرد عکاسی جنگ همین تاریخ‌نگاری است. 

ما در روز به نیاز همان روز فکر می‌کنیم و به فردا نمی‌اندیشیم

سیف الله صمدیان، عکاس و مدرس دانشگاه در خصوص عکس‌های سعید جان بزرگی گفت: سعید در دل بمباران شیمیایی حلبچه، همه نشانه‌ها را برای ثبت جنایات صدام و همه کشورهایی که مواد شیمیایی آن را تأمین کرده بودند، دراختیار گرفت که امیدوارم روزی برسد تا این آثار به درستی و با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. وی در ادامه با بیان اینکه در طول دوران حکومت ۲۵۰۰‌ساله شاهنشاهی ایران، تاریخ درست و دقیقی به نسل بعدی منتقل نشده است و هر شاهی تاریخ خود را آن طور که می‌خواست می‌نوشت و از اینگونه تاریخ‌نگاری‌ها مثل تاریخ نگاری ما در عکس و تصویر بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد. 

صمدیان در ادامه افزود: در دوران پیش از مدیریت فعلی روزنامه کیهان، روزی برای بازدید از آرشیو عکس این روزنامه به آنجا رفتم، آرشیو بسیار وحشتناک بود، ریل‌های زنگ زده، نگاتیوهایی که به هم چسبیده بود و علاوه بر اعوجاج شیمیایی، نوعی اعوجاج بصری نیز ایجاد کرده بود. تصورش را بکنید در آن زمان تنها از یک فریم این نگاتیوها بر حسب نیازشان به صورت خیس استفاده می‌کردند و مابقی به بایگانی فرستاده می‌شد. قرار بود این عکس‌ها را من برایشان ساماندهی کنم، اما دیگر خبر ندارم چه بلایی سر آن‌ها آمده است. مشکل ما این است که تنها به نیاز همان روزمان فکر می‌کنیم و به فرداها نمی‌اندیشیم. در پایان این یادواره نیز از همسر و فرزند شهید سعید جان بزرگی تجلیل شد و نمایشگاه عکس این شهید والا مقام توسط دختر و همسر وی در نگارخانه ی بهار خانه هنرمندان افتتاح شد.

بازگشت به صفحه رویدادها