کتاب شهدا برگزیده نخستین جشنواره کتاب مقاومت «جایزه ادبی شهید آوینی» شد

07.jpgکتاب عکس شهدا جلد نهم از کتب مصورجنگ تحمیلی«دفاع در برابر تجاوز» اثر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و مدیریت هنری فرهاد سلیمانی و سیدعباس میرهاشمی در شاخه‌ هنر به عنوان اثر برگزیده،معرفی شد.

جایزه ی ادبی شهید آوینی با حمایت سازمان بسیج مستضعفین و بنیاد روایت و با حضور سردار نقدی رئیس بسیج مستضعفین ، بهمن دری معاون فرهنگی وزارت ارشاد ،بهروز اثباتی دبیر جشنواره ،سردار فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین و خانواده شهید آوینی با هدف شناسایی و معرفی آثار ارزشمند و مکتوب در حوزه‌ مقاومت و پایداری همزمان با سال‌روز شهادت شهید سیدمرتضی آوینی در ساعت 17 روز دوشنبه 21 فروردین در پژوهشکده‌ هنر واقع در چهارراه ولی عصر (عج) برگزار ‌شد.

در این مراسم سردار نقدی با توجه به نقش ادبیات مقاومت گفت:معجزه اسلام کتاب و اعجاز انقلاب ما قلم است،سلاحی که با عبور از همه مرزها می تواند سلاحهای فیزیکی دشمنان را به دست ما به حرکت و هدایت در بیاورد. انقلاب اسلامی نمونه ای از این اعجاز است.

دکتر اثباتی هم در سخنانی با توجه به روز بسیج هنرمندان و سالروز شهادت صیاد شیرازی و شهید آوینی گفت : این جشنواره یک تلاش دو ساله از کنگره شعر مقاومت است که قبل از بیداری اسلامی به صورت مرتب برگزار شده است.

وی افزود: این جشنواره در ۶ بخش شعر ،ادبیات داستانی،ادبیات ،هنر،نقد و پژوهشو ادبیات مقابله با تهدیدات نرم  با ارسال ۱۳۰۰ اثر فرستاده شده و ۳۵۰ اثر راه یافته به بخش داوری برگزار گردیده است .

شایان ذکر است فراخوان این جشنواره در آذرماه سال 90 منتشر شد و کتاب‌های مربوط به موضوع مقاومت و پایداری، در حوزه‌های جنگ نرم، شعر، هنر، ادبیات داستانی، ادبیات مستند و خاطره، ادبیات داستانی و پژوهش مورد بررسی و داوری قرار گرفتند.

براساس این گزارش از سال 88 تا 89، تعداد 3475 عنوان کتاب که با موضوع مقاومت و پایداری در کشور منتشر شده اند، توسط دبیرخانه اولین جشنواره کتاب مقاومت مورد داوری قرار گرفتند و حدود هزار و 200 کتاب در مرحله نخست داوری‌ ریزش داشتند. در مرحله نهایی داوری‌ها 20 عنوان کتاب در حوزه جنگ نرم 36 عنوان در حوزه پژوهش، 17 عنوان در حوزه داستان، 23 عنوان در حوزه ادبیات مستند، 16 عنوان در حوزه شعر و 10 عنوان در حوزه هنر به مرحله نهایی راه پیدا کردند که برگزیدگان هر بخش در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

بازگشت به صفحه رویدادها